DAW-MAG Siodła, uprzęże i sprzęt jeździecki z Pleszewa

Kontakt telefoniczny DAW-MAG 62 742 31 38 - zadzwoń

Instrukcja pomiarów uprzęży konnych

 

Tabela wymiarów dla uprzęży konnych

Dobra uprząż konna musi pasować do konia jak doskonały garnitur na człowieka. Dlatego też oferujemy uprzęże szorowe i chomątowe zarówno w gotowych rozmiarach, jak i szyte na miarę. Standardowe rozmiary oferowanych przez nas uprzęży dla koni:

- koń zimnokrwisty;
- duży koń;
- cob/haflinger;
- mały koń (wzrost w kłębie ok. 130 – 140 cm)
- kuc (wzrost w kłębie ok. 110 -130 cm)
- kuc szetlandzki (wzrost w kłębie ok 90 – 110 cm)

Przy zamówieniach uprzęży szorowych należy dokładnie wypełnić formularz zwracając uwagę na ważne punkty połączenia części uprzęży.
Litera „E” oznacza długość piersi dla uprzęży parokonnej (czterokonnej lub sześciokonnej). Przy mierzeniu piersi zwracamy szczególną uwagę na punkty łączące piersi z przystułami od poduszki. Przy piersiach dla uprzęży jednokonnej „F” odejmujemy ok. 20 cm w całości, ponieważ nie jest konieczne połączenie z poduszką. Następnie „D” obwód konia za przednimi nogami. Natomiast pomiar „B” wykonujemy rozpoczynając poniżej kolana o około 10 cm przez grzbiet do strony przeciwnej na tej samej wysokości. Wymiar ustala nam długość pasa przezkonnego. Wymiar „C” ustala nam długość pasa natylnika z jednej strony przez zad na drugą stronę. Wymiar „A” zaczyna się od krawędzi wierzchołka poduszki wzdłuż grzbietu aż do nasady ogona. Następnym elementem uprzęży jest uzda wyjazdowa zwana kantarem wyjazdowym. Wymiar „H” mierzymy od kącika warg przez potylicę aż do drugiego kącika. „I” jest wymiarem naczółka, mierzymy go w świetle od krawędzi paska potylicznego do następnej krawędzi po stronie przeciwnej, zwracając szczególną uwagę żeby nie ograniczać ruchu końskich uszu. Pomiar „J” mierzymy w odległości o około 4 cm od kości policzkowych dookoła pyska końskiego. Elementy do uprzęży chomątowej mierzymy podobnie jak do uprzęży szorowych. Wymiar chomąta mierzymy za pomocą specjalnego cyrkla (patrz: rysunek). Przy pomiarach chomąta angielskiego zwracamy szczególną uwagę na konieczny dystans około 6 cm na tchawicę.
Prosimy podawać wszystkie wymiary w centymetrach.

Pobierz odpowiednią dla rodzaju uprzęży tabelę wymiarów do wypełnienia (pliki w formacie PDF).

Tabela pomiaru uprzęży szorowych Tabela pomiaru uprzęży chomątowych

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies), kontynuując wyrażasz zgodę na korzystanie z nich. Dowiedz się więcej tutaj..
x